Loading...

TÜYAFED Başkanı Mustafa Çalış ile Röportaj: TÜYAFED’in bugünü yarını

Röportaj: Şahin Solmaz - Transkript: Ayşenur Burak

TÜYAFED Ocak 2021’de Türkiye’de kurulan, dumanı üstünde bir federasyondur. Açılımı, Tüm Yazılımcılar Federasyonu olan TÜYAFED’in ilk etkinliği bu hafta İstanbul, Florya’da gerçekleşti. Etkinlik sonunda birebir tanıştığımız Mustafa Çalış ile TÜYAFED hakkında yaptığımız röportajı siz değerli takipçilerimiz ile paylaşıyoruz.

Röportaj: TÜYAFED adına TÜYAFED Başkanı, Mustafa Çalış ve Şahin Solmaz
Tarih: 18 Ocak 2022
Yer: Florya, İstanbul


Şahin Solmaz: Mustafa Çalış kimdir, kısaca tanıyabilir miyiz?

Mustafa Çalış: TÜYAFED (Tüm Yazılımcılar Federasyonu) Yazılımcılar Federasyonu’nun kurucu başkanıdır. TÜYAFED’in kuruluş amacı Türkiye’de odalaşma, yazılım meclislerinin oluşturulması, dijital dönüşüm, doğu ile batının entegrasyonu vb eğitim ile ilgili sorunların çözülmesi ve aynı zamanda şirketlerin yurt dışına ihracatının önünü açmak ile ilgili yapılan çalışmaları başlatmış durumdadır. Federasyonumuz, 5 tane üye dernek ile beraber kuruldu 16’ya çıktı ve Türkiye’de 2025 yılına 81 ile kadar çıkarmayı hedefliyoruz.

Şahin Solmaz: TÜYAFED ne zaman kuruldu, faaliyetlerine ne zaman başladı?

Mustafa Çalış: TÜYAFED, 2021 yılının Kasım ayında dernekler vasıtasıyla dernekler vasıtasıyla müracaatı yaptı. 2022 yılının Ocak ayında kuruldu. Şu an aktif bir federasyon olarak faaliyetlerimiz devam etmektedir.

 

Şahin Solmaz: TÜYAFED’in yakın gelecekte çıkaracağı ürünler ya da sağlayacağı hizmetler var mıdır?

Mustafa Çalış: TÜYAFED, ürün çıkarmaz. TÜYAFED bir çatı kurumdur. TÜYAFED, bütün dernekleri, kamuyu, STK’ları, akademisyenleri bir araya getirecek çalışmalarla yola başladı. Bu yapacağı çalışmaları bu tarz çalıştaylarla, zirvelerle bir araya getirip nitelikli firmaları tespit edip, Avrupa’da da kurmuş olduğu temsilciliklerle beraber ihracatın önünü açmak ve köprü görevi görmek istiyor.

 

Şahin Solmaz: Avrupa’da kurmuş olduğu temsilcilik şu anda var mı, yoksa kurulacak mı?

Mustafa Çalış: Dünya’da 22 ülkede temsilciliklerimiz vardır. Şu anda Avrupa TÜYAFED kurulmaktadır ve hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyoruz. Yakın zamanda da şubeleşmeye başlayacağız.

 

Şahin Solmaz: TÜYAFED’e üye olmak isteyen dernekler neler yapmalıdır? Hangi dernekler başvurabilir?

Mustafa Çalış: Bizim şu an Türkiye’nin 16 tane şehrinde derneğimiz var ve bu derneklerimize firmalar üye olabilir. Dernekler, federasyona üye olur, federasyon bir çatı kurumdur.

 

Şahin Solmaz: Üye olmak isteyen derneklerin hepsi yazılım ya da donanım (IT – Bilişim) sektöründe olmak zorunda mıdır?

Mustafa Çalış: Derneklerin yazılım ve bilişimi kapsaması gerekmektedir.

 

Şahin Solmaz: Dernekler ileride kendi ürünlerini – hizmetlerini sunabilecek mi? Federasyonun ne gibi yönlendirmeleri olacak?

Mustafa Çalış: Federasyon olarak biz derneklerimizin alt yapısını geliştirekle mükellefiz. Onların önünü açacak zeminler hazırlıyoruz. Çatı kurumu olarak ülkemizin endüstri 2.5 seviyesindeki sıkıntılarını kapatıp endüstri 4.0, 5.0’a entegre olacak çözümler üretmek ve akademi, sanayi, STK ve kamu buluşmasını bir araya getirerek koordinasyon bir TÜYAFED olmak istiyoruz. Biz artık federasyon olarak 2022 yılını bir Çanakkale Zaferi başlangıcı olarak görüyoruz.

 

Şahin Solmaz: Bugünkü etkinliğiniz, resmi olarak TÜYAFED’in ilk etkinliği, size göre nasıl geçiyor?

Mustafa Çalış: Yani şu an etkinliğimizde akademi, STK, kamu ve diğer camiadaki bütün temsilciler yer aldığından dolayı İstanbul Üniversitesi ile birlikte yaptığımız etkinlikte salonumuzun birinde çalıştay, diğerinde de konferans ürün sergisi yapıldı. Biz sektörün sıkıntılarını çalıştay masalarında (yuvarlak masalarda) bütün camiayı bir araya getirerek kitapçık haline getiriyoruz. Getirmiş olduğumuz kitapçıkla beraber ülkemizin sorunlarını çözüp aynı zamanda konferansa ve çalıştaya katılan firmalarımıza yeterliliği ölçüp onları not kriteri ile puanlayıp onları yurt dışına servis edecek zeminler hazırlıyoruz ve onların kaliteli bir Made In Turkey damgasının oluşmasını sağlamak istiyoruz.

 

Şahin Solmaz: Etkinlikler ne sıklıkta gerçekleşecek?

Mustafa Çalış: Hedef olarak 2022 yılında 6 ile 12 arasında etkinlik planımız bulunmaktadır. Pandemi ile beraber bunlar artı eksi olabilir.

 

 

Şahin Solmaz: Harika. Son olarak kamu ile dirsek temasınız ne durumda ya da ne düşünüyorsunuz bu konu ile ilgili?

Mustafa Çalış: Kamu ile dirsek temasımız tabii ki var. Mesela bugün konuşmacılarımızdan bir tanesi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği yazılım başkanı gelmişti. Bunun gibi yarı kamu, kamu olan birçok kurumla iletişimimiz var fakat bunları daha fazla artırma eğilimi içerisindeyiz. Devlet gücü arkamızda olmazsa tabii ki başarılı olma şansımız mümkün değil. Biz ticaret odalarını, ticaret bakanlığını, sanayii, akademiyi, hepsini bir araya getirip ülkemize katma değerler üretmeyi hedefliyoruz.

 

Şahin Solmaz: Ezcümle, toparlamak adına; TÜYAFED başkanı olarak katılımcılardan, derneklerden, Türkiye’deki üreticilerden, KOBİ’lerden beklentileriniz, onlara söylemek istediğiniz, vermek istediğiniz mesajınız nedir?

Mustafa Çalış: TÜYAFED olarak vermek istediğimiz mesaj, biz söylediğim gibi artık yazılımcılarımızı  Endüstri 2.5 seviyesinden 5 seviyesine çıkarmak istiyoruz. Bir entegrasyon ve koordinasyon eksikliğimizin olduğunu görüyoruz. Bu saatten itibaren bu olaya Çanakkale Zaferi olarak bakıyoruz. Artık ülkeler arasındaki üstünlükler teknoloji ile olmaktadır. Türkiye’nin de bu ilk 10 ekonomi arasında yer alabilmesi için seferberlik ilan etmiş durumdayız ve artık birlik beraberlik ruhu içerisinde bütün firmalarımıza köprü olmak istiyoruz.

 

Şahin Solmaz: Son olarak yazılım kültürü ile ilgili bize söylemek istedikleriniz nelerdir? Hem kamu tarafında hem özel sektörde ülkemizde ciddi bir yazılım kültürü eksikliği olduğu düşünülüyor, bu konuda fikriniz nedir?

Mustafa Çalış: Ülkemizde yazılım kültürü var sadece koordinasyon eksikliği var. Beyin göçü veriyoruz. Yazılımcılarımız yurt dışına gidiyorlar. Biz onların önünü kesmek için Türkiye’ye döviz girdisi sağlamak istiyoruz. Biliyorsunuz ki Türkiye’de döviz artıyor faiz düşüyor, faiz artıyor döviz düşüyor. Ama üreten ülkeler eğer bir yazılım ve teknoloji üretip ihracat yaparsa ülkelere döviz girişi sağlanacaktır ve ülkelerin ekonomisi kalkınacaktır. O zaman sizin faizle ve dövizle işiniz olmayacaktır. Bugün 4 tane ülkeyi de örnek gösterelim: Güney Kore, 20 yıl önce Türkiye’nin 4 katı aşağıda bir ekonomiye sahip iken şu an gelmiş olduğumuz noktada Türkiye gayri safi milli hasılada 8,000 dolara ulaşmışken Güney Kore 30,000 doların üzerine çıktı. Bunun sebebi Güney Kore’deki teknoloji şirketleridir. Amerika’ya baktığımızda 2007 yılında batan bir Amerika görüyorduk. Şu anda ise Google, Facebook, YouTube, Twitter gibi teknoloji şirketlerinin sayısında Amerika çok üst noktalara gelmiş durumda. Durum itibari ile Japonya’ya Hiroşima bombası atıldı. Ama şu an baktığımızda Japonya 100 yıl içerisinde süper güç haline gelmiş durumda. Almanya’ya Nazi Duvarı örüldü. Almanya, Rusya’ya teslim oldu. 100 yıl içerisinde dev ülke haline gelmiş durumda. Durum itibari ile teknoloji, ülkeleri değiştirebilir bir unsurdur. Genç bir nüfus olarak biz de bu açığı hızlı bir şekilde kapatabilecek bir imkana sahibiz ve buna inanıyoruz. Federasyon olarak elimizden geldiği kadarıyla her türlü çabayı gösterip ülkemize değerler katacağız.

 

Şahin Solmaz: Teşekkür ederiz. Son olarak söylemek istediğinizlerinizi rica edebilir miyiz?

Mustafa Çalış: Umarım bu röportajımız okuyuculara faydalı olur. Teşekkür ediyoruz, sevgilerimiz, saygılarımızla.

 


 

TÜYAFED web sitesi üzerinden, federasyonla ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabilir, etkinliklerini takip edebilirsiniz: https://tuyafed.org/

Basının da ilgisi çeken TÜYAFED’in ilk etkinliği bazı ulusal kanallarda da haber değeri taşıdı: