Loading...

Wikipedia Röportajı

Arka Kapı Dergi

Kıymetli okurlar,

Arka Kapı Dergi’nin yeni bir sayısı ile huzurlarınızdayız. Bu sayı ile birlikte bir iyi, bir de maalesef kötü haberimiz olacak.

Kötü haberden başlayalım ki sevincimiz kursağımızda kalmasın! Türkiye’nin içerisinden geçtiği zorlu atmosferde her şey gibi kâğıt da zamlandı. Maalesef dışarı bağımlı olduğumuz kalemlerden biri de kâğıt olduğu için, ister istemez basılı dergi fiyatlarımız artan döviz kurundan ötürü bir miktar zamlanacak. Bu haberi bendeniz de “fiyat değişikliği” olarak vermek isterdim ama insan hiç değilse kuldan utanıyor.

İyi haberimize gelince, Arka Kapı Dergi’nin İngilizce versiyonu olan Arka Kapı Magazine bu sayı sizlere ulaştığı esnada tüm dünya ile buluşmuş olacak. Yerelden globale böylesi bir katkı sunmanın şükrünü ifadeden acizim. Faydalı olmasını bütün yüreğimle diliyorum. Ayrıntılı bilgiye www.arkakapimag.com web adresinden ulaşabilir, Twitter üzerinden @arkakapimag hesabını takip edebilirsiniz.

Bu yazıyı yazdığımız esnada Wikipedia erişim engeli 502. gününde idi. Yazı okunduğu esnada da rakamların artmasından ziyade bir değişiklik olacağını açıkçası ummuyorum.

Wikipedia erişim yasağı dergimizin ilk sayısından itibaren gündemimizde olan, kendimize dert edindiğimiz bir mesele.

Dördüncü sayımızda yer vermek üzere Wikipedia yetkililerinden engelleme sürecini ve gelecek planlarını dinlemek gayesi ile bir röportaj talep ettik. Röportaj sorularımızı Wikipedia Türkiye editörleri vasıtası ile Wikimedia Vakfı’na ulaştırdık.

Cevapları heyecanla beklediğimiz esnada, röportaj talebimiz Wikimedia Vakfı İletişim Direktörü Samantha Lien ‘ın, Türkiye editörleri tarafından yönlendirilen e-postası ile “yanıtlandı”.

Röportaj sorularını cevaplamak yerine Mayıs 2018’de yine Samantha Lien tarafından yayınlanan jenerik bir metni, “metnin büyük oranda sorularımıza yanıt vereceği ve hassas bir konu olması hasebiyle daha fazla ayrıntı paylaşamayacakları” notu ile birlikte tarafımıza ilettiler.

Kendilerine kamunun birinci ağızdan bilgi edinme hakkının Wikipedia eliyle engellenmesinin trajiokomik olduğunu, kurumsal endişeler ne olursa olsun salt sitenin açılması gayesiyle Wikipedia’nın en önemli ilkelerinden olduğunu varsaydığımız şeffaflık ilkesinden taviz verilmesinin kabul edilemez olduğunu belirttik.

Kapalı kapılar ardında yapılan görüşmelerin, Wikipedia gibi kamuya mal olan bir site ve dava için sürdürülmesini; ayrıca kamuoyunun süreç ve yapılan görüşmeler hakkında yeterince bilgilendirilmemesini adilane ve etik bulmuyoruz.

Okurlarımız Wikipedia’nın dengeler namına cevaplamaktan imtina ettiği soruları dergimiz sayfalarında bulacaklar. Bu soruların cevaplarını merak eden okurlarımız, “şeffaf ” ve “özgür” Wikipedia’dan doğrudan soruların yanıtlarını talep edebilirler.

Ve lütfen cevapsız kalan bu soruları arkadaşlarınızla da paylaşınız, çünkü onlar Wikipedia’yı hâlâ özgür sanıyor.


(Aralık, 2018)

Wikipedia ile Röportaj

Soru: Türkiye’de Wikipedia Nisan 2017 beri yaklaşık 491 gündür tüm dil seçeneklerinde engelli. Türkiye’yi özlediniz mi?

Cevap:

Soru: Engelleme süreci nasıl başladı, gerçekten tüm diğer yollar tüketilmiş miydi?

Cevap:

Soru: Ocak ayında yine bir Türk gazetesine verilen röportajda vakıf başkanı Maher maddelerin kaldırılma talebinin vakfa değil yanlışlıkla gönüllüler topluluğuna gönderildiğini, talep kendilerine ulaştığında isesitenin çoktan engellenmiş olduğunu gördüklerini söylüyorlar. Bu doğru mu? Ayrıca maddelerin kaldırılma talebinde herhangi bir gerekçe olmadığı da belirtiliyor. Ayrıntıları rica edebilir miyiz?

Cevap:

Soru: Tartışmalı maddeler konusunda nasıl bir iç işleyişiniz var. Wikipedia’nın Türkiye’den de editörleri olduğunu biliyoruz. Onların bu maddelere bakış açısı nasıl? İçeride maddelere dair bir tartışma yürütüldü mü? Hâlâ maddelerin varlığını koruduğuna bakılırsa tartışmayı diğer taraf kazanmış gözüküyor. Hangi argüman bu tartışmada maddelerin varlığını savunanların kazanmasını sağladı? Sansür karşıtlığı diyebilir miyiz?

Cevap:

Soru: Türkiye tarafından Wikipedia’ya yöneltilen eleştirilerden biri vergi ödenmediği, Türkiye’de bir muhatap bulunmaması idi. Wikipedia’nın vergiye konu edilecek bir faaliyeti var mı?

Cevap:

Soru: Türkiye’nin gerekçe gösterdiği maddelerde teröre destek veren ülkeler listesi epey kabarık. Diğer ülkelerden de böyle bir tepki var mı? Hangi ülkelerde ve hangi gerekçelerle erişim engeliniz var.

Cevap:

Soru: Özgür bir ansiklopedi olarak bir madde yayın için hangi aşamalardan geçiyor. Ansiklopedi maddelerinde yer alan metinlere kanıt için hangi kaynakları kabul ediyorsunuz?

Cevap:

Soru: BTK tarafından duyduğum bir soru olduğu için sormak istiyorum. Ben biri aleyhinde mesnetsiz iddialarda bulunduğum bir web sayfası açtım, diyelim. Burada yazdığım yazıları kısa bir süre sonra, Wikipedia’da söz konusu kişi için ayrılan maddede, yine bu web sayfasını kaynak göstererek tekrarlayabilir miyim? Kanıtların güvenirliği açısından nasıl bir operasyon yürütülüyor.

Cevap:

Soru: Daha önce de ülkelerin iç siyasetleri ve seçim süreçleri ile ilgili tartışmalı maddeler olduğunu Wales TED konuşmasında belirtiyor. Erişim engeli sopası gösterilmeden bu konular, demokratik işleyiş mekanizmalarında bu kadar kolay çözülebiliyor mu? Öyle ise Türkiye’ye dair maddelerde bu süreç işletilemez miydi?

Cevap:

Soru: Erişim engelinin kalkması için müzakereler sürüyor mu? İlerleyen günlerde bir sürpriz bekleyebilir miyiz?

Cevap: