Loading...

Wikipedia Röportajı

Arka Kapı Dergi

Soru: Türkiye’de Wikipedia Nisan 2017 beri yaklaşık 491 gündür tüm dil seçeneklerinde engelli. Türkiye’yi özlediniz mi?

Cevap:

Soru: Engelleme süreci nasıl başladı, gerçekten tüm diğer yollar tüketilmiş miydi?

Cevap:

Soru: Ocak ayında yine bir Türk gazetesine verilen röportajda vakıf başkanı Maher maddelerin kaldırılma talebinin vakfa değil yanlışlıkla gönüllüler topluluğuna gönderildiğini, talep kendilerine ulaştığında isesitenin çoktan engellenmiş olduğunu gördüklerini söylüyorlar. Bu doğru mu? Ayrıca maddelerin kaldırılma talebinde herhangi bir gerekçe olmadığı da belirtiliyor. Ayrıntıları rica edebilir miyiz?

Cevap:

Soru: Tartışmalı maddeler konusunda nasıl bir iç işleyişiniz var. Wikipedia’nın Türkiye’den de editörleri olduğunu biliyoruz. Onların bu maddelere bakış açısı nasıl? İçeride maddelere dair bir tartışma yürütüldü mü? Hâlâ maddelerin varlığını koruduğuna bakılırsa tartışmayı diğer taraf kazanmış gözüküyor. Hangi argüman bu tartışmada maddelerin varlığını savunanların kazanmasını sağladı? Sansür karşıtlığı diyebilir miyiz?

Cevap:

Soru: Türkiye tarafından Wikipedia’ya yöneltilen eleştirilerden biri vergi ödenmediği, Türkiye’de bir muhatap bulunmaması idi. Wikipedia’nın vergiye konu edilecek bir faaliyeti var mı?

Cevap:

Soru: Türkiye’nin gerekçe gösterdiği maddelerde teröre destek veren ülkeler listesi epey kabarık. Diğer ülkelerden de böyle bir tepki var mı? Hangi ülkelerde ve hangi gerekçelerle erişim engeliniz var.

Cevap:

Soru: Özgür bir ansiklopedi olarak bir madde yayın için hangi aşamalardan geçiyor. Ansiklopedi maddelerinde yer alan metinlere kanıt için hangi kaynakları kabul ediyorsunuz?

Cevap:

Soru: BTK tarafından duyduğum bir soru olduğu için sormak istiyorum. Ben biri aleyhinde mesnetsiz iddialarda bulunduğum bir web sayfası açtım, diyelim. Burada yazdığım yazıları kısa bir süre sonra, Wikipedia’da söz konusu kişi için ayrılan maddede, yine bu web sayfasını kaynak göstererek tekrarlayabilir miyim? Kanıtların güvenirliği açısından nasıl bir operasyon yürütülüyor.

Cevap:

Soru: Daha önce de ülkelerin iç siyasetleri ve seçim süreçleri ile ilgili tartışmalı maddeler olduğunu Wales TED konuşmasında belirtiyor. Erişim engeli sopası gösterilmeden bu konular, demokratik işleyiş mekanizmalarında bu kadar kolay çözülebiliyor mu? Öyle ise Türkiye’ye dair maddelerde bu süreç işletilemez miydi?

Cevap:

Soru: Erişim engelinin kalkması için müzakereler sürüyor mu? İlerleyen günlerde bir sürpriz bekleyebilir miyiz?

Cevap: